Jak działa fotowoltaika?

Panele fotowoltaiczne powoli stają się standardowym rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnych budynkach. Obecnie są coraz tańsze, coraz wydajniejsze i coraz trwalsze, dzięki czemu zyskują sobie kolejnych zwolenników. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób ogniwa zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną, która następnie płynie w naszych instalacjach? Przeczytaj, aby się dowiedzieć!

Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?

Aby wyjaśnić działanie fotowoltaiki, warto rozpocząć od omówienia budowy instalacji. Jej głównymi elementami są panele, które odpowiadają za „przechwytywanie” energii słonecznej. Za najważniejsze urządzenie można jednak uznać inwerter (falownik), który przekształca prąd stały w prąd zmienny zgodny z wymogami sieci, z której korzystamy w naszych domach czy firmach. Aby instalacja działała prawidłowo, potrzebne są też m.in. specjalne elementy montażowe oraz zabezpieczenia przepięciowe. Za jej część można też uznać specjalny dwukierunkowy licznik, który pozwala konsumentowi energii elektrycznej stać się prosumentem oraz kontrolować bilans prądy wysyłanego do sieci i z niej pobieranego.

Instalacja fotowoltaiczna – jak energia słoneczna zamienia się w prąd?

Panele, które najczęściej montujemy na dachach, zawdzięczają swoje działanie ogniwom fotowoltaicznym. Są one zbudowane z materiału półprzewodnikowego (najczęściej krzemu), który w wyniku promieniowania słonecznego przewodzi ładunek elektryczny. Gdy na ogniwo pada światło słoneczne, fotony, czyli jego jednostki, są pochłaniane przez płytkę krzemową. Jednocześnie wprawiają w ruch elektrony, które tym samym produkują prąd stały. Następnie jest on przekazywany do falownika, gdzie zmienia się w prąd zmienny, który może już trafić do sieci.

Wydajność instalacji fotowoltaicznej

Zdolność do produkcji określonej ilości energii zależy od ilości ogniw fotowoltaicznych, z których zbudowana jest instalacja, a także od ich konstrukcji. Ogniwa najnowszej generacji są więc najbardziej wydajne. Jeśli zastanawiasz się, jak duże panele są potrzebne do zaspokojenia potrzeb Twojego budynku na prąd, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Chętnie pomożemy Ci dobrać właściwe rozwiązanie.

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.